BOSS/RUSH Quick Results 7.1

7.1 Owen.JPG

Justin Owen scores career first feature win in BOSS Wingless Sprints

Bryce Davis and Nick Ritchey win RUSH features

Bob Egley steals one from Tyler Dietz

 

Sarver, PA (July 1, 2016) Justin Owen took full advantage of a late race restart and passed early, runaway leader Shawn Westerfield to score his first career feature win in the BOSS Wingless Sprints.  The three laps of action between the final restart and the checkered flag were wild  and wooly, with Defending Track Champion and current points leader AJ Flick making a late surge to second.  Westerfield faded after losing the lead and wound up finishing fifth after leading 22 laps.

 

In RUSH Late Model action, Bryce Davis scored the 30-lap feature win, while Nick Ritchey picked up the feature win in the RUSH Sportsman Modifieds.  The final feature of the night featured the Millerstown Pic-A-Part DIRTcar Sportsman and came down to a late restart; just as the first did.  This time it was Tyler Dietz at the point for a green-white-checkered restart.  When the green flag waved, Bob Egley made a wide move to get to the cushion and thundered into turn one and around Dietz for the lead. Once in the lead, Egley cruised to his first feature win in a few years.

 

 

7.1.16

 

BOSS Wingless Sprint Feature: (25 Laps)

  1. (4J) Justin Owen, Harrison, OH
  2. (2) AJ Flick, Apollo
  3. (21) Carmen Perigo
  4. (23JR) Jack Sodeman Jr., North Jackson, OH
  5. (89) Shawn Westerfield, West Harrison, IN
  6. (77) Dustin Smith, Russiaville, IN
  7. (9G) Cody Gardner
  8. (7K) Dan Shetler, Johnstown
  9. (4) Michael Fichesser, Cincinnati, OH
  10. (13) Brandon Matus, Wampum
  11. (33) Brent Matus, Wampum
  12. (18) Arnie Kent, New Castle
  13. (51) John Garvin Jr., Sarver
  14. (12) Darin Gallagher, Butler
  15. (5X) Gale Ruth Jr., Pleasantville
  16. (57B) Brandon Spithaler, Evans City
  17. (82) Mike Miller, Wapakoneta, OH
  18. (B1) Joey Biasi
  19. (91X) Aaron Middaugh, Polk, OH
  20. (14C) Cooper Clouse, Ohio City, OH
  21. (53) Steve Little, Waynesfield, OH
  22. (08) Andy Feil, New Castle

Heat Winners: Cooper Clouse, Cody Gardner, Jack Sodeman, Jr., Shawn Westerfield

B-Main Winner: Brandon Matus

 

RUSH Late Model Feature: (30 Laps)

  1. (94) Bryce Davis, Hornell, NY
  2. (184) Kyle Lukon, Burgettstown
  3. (4) Jason Knowles, Addison, NY
  4. (12C) Daryl Charlier
  5. (7) Brian Knowles, Corning, NY
  6. (14L) Dave Lyon, Corry
  7. (60M) John Mollick, Toronto, OH
  8. (90J) Michael Diritsky, Masontown
  9. (11L) John Waters, Whitesville, NY
  10. (27W) Eric Wilson, Cortland, OH
  11. (RJ1) Mike Pegher Jr., Wexford
  12. (9T) Will Thomas III
  13. (B1D) Matt Latta, Conneaut Lake
  14. (8W) Alan Dellinger, Hermitage
  15. (3) Bruce, Hordudsky Jr., Erie
  16. (17R) Logan Roberson, Waynesboro, VA
  17. (20) Alan Knepper, Somerset
  18. (27T) Tony White
  19. (38L) Mike Laughard
  20. (21J) Jamie Wrightsman, Cortland, OH
  21. (12S) Brian Swank, Morgantown, WV
  22. (10) Zachary Kane, Washington
  23. (6R) Chuck Recker, Pittsburgh
  24. (B4) Steve Beatty, Allison Park
  25. (00S) Mike Franklin, Winchester, VA

Heat Winners: Mike Pegher Jr., Bruce Hordusky Jr., Eric Wilson, Jason Knowles

B-Main Winners: Steve Beatty, Check Recker

Dash Winner: John Mollick

Non-Qualifiers Race Winner: Greg Beach

 

RUSH Sportsman Modified Feature: (20 Laps)

  1. (77N) Nick Ritchey, Oil City
  2. (C3) Chas Wolbert, Warren, OH
  3. (2) Kole Holden, Tiona
  4. (41) Brain Schaffer, Boyers
  5. (9D) Josh Deems, Volant
  6. (10) Chelsie Kriegisch, Ellwood City
  7. (17) Brandon Ritchey, Seneca
  8. (35W) Jeremy Weaver, Stoneboro
  9. (14) Jerry Schaffer, Ellwood City
  10. (8) Kyle Martell, Rootstown, OH
  11. (58) Tiffany Williams, Warren, OH
  12. (35) Steve Slater, Butler
  13. (4) Will Schaffer, Ellwood City
  14. (63) Jessica Kriegish, Ellwood City
  15. (84) Josh Seippel, Franklin
  16. (3G) Michael Sparks, Warren, OH
  17. (JD57) Jordan Ehrenberg, Ellwood City

DNS (28J) Jacob Jordan, Alliquippa

Heat Winners: Hole Holden, Chas Wolbert

Dash Winner: Brian Schaffer

 

Millerstown Pic-A-Part DIRTcar Sportsman Feature: (20 Laps)

  1. (30) Bob Egley, Kittanning
  2. (35) Tyler Dietz, Saxonburg
  3. (11) Aaron Easler, Butler
  4. (C33) Corey McPherson, Tarentum
  5. (948) Joe Zambotti, Kittanning
  6. (66) Joe Kelley, Mt. Pleasant
  7. (22) Jim Fosnaught, Bairdford
  8. (27) Brandon Wearing, Callery
  9. (25) Brett McDonald, Saxonburg
  10. (28Y) Terry Young, Butler
  11. (31) Noah Brunnell, New Alexandria
  12. (9R) Brian Stivenson, Freeport
  13. (21) Jeff Miller, Natrona Heights
  14. (26) Mike Bordt, Mars
  15. (91) Sadie Siegel, Saxonburg
  16. (9) Ethan Siple, Saxonburg
  17. (3S) Paul Schreckengost, Creighton
  18. (10) John Hartman, Cabot

DNS (29B) Scott Byers, Butler

Heat Winners:  Joey Zambotti, Corey McPherson

 

Car Count Total: 103

Peoples TWP Sprints: 32

Precise Late Models: 34

Diehl Modifieds: 19

Pic-A-Part Sportsman: 18

 

Contact: Lernerville Speedway

Eric J. Westendorf, Public Relations Director

(724) 664-1075 / ewestendorf@tsmlernerville.com

Photos Courtesy of Frank Wilson

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s